RPH & Aktiviti


Tarikh                          : 17.10.2012
Hari                              : Rabu
Masa                            : 30 minit
Darjah                           : Prasekolah Bestari
Bilangan Murid            : 20 orang
Mata Pelajaran             : Bahasa Melayu
Tajuk Pengajaran         :  Buah-buahan
Pengetahuan Sedia Ada     :  1. Murid sudah biasa melihat dan mengenali buah.
                                                   2. Murid sudah boleh membaca perkataan suku kata terbuka dan tertutup.

Objektif Pengajaran dan      : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat :
Pembelajaran                        1.  Membatangkan suku kata dan menyebut perkataan.
                                                2. Memadankan ayat dengan gambar dengan betul pada kadar 8 / 10
                                   3. Menulis ayat berpandukan gambar dengan betul pada kadar 6 / 10.

Kemahiran             :           1.1.13  Mendengar dan member respon terhadap perbualan guru.               
      2.1.3 Berbual menggunakan ayat mudah dengan sebutan betul.                                                      3.5.8   Membatang tiga sukukata terbuka menjadi perkataan. 
                              4.2.6   Menyalin ayat/perkataan dengan betul.
                                       

Nilai-nilai murid       :           Bersyukur dan berterima kasih

Alat Bantu Mengajar       :           1. Buah sebenar/plastik  
                                                        2.  Kad suku kata / perkataan
                                                        3.  Lembaran kerja.



Langkah-langkah /
Masa

Isi Pelajaran
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran

Media Pengajaran
Aktiviti Guru
Aktiviti Murid

Set Induksi
( 5 minit )

Teka-teki


1. Guru berbual dengan murid  perihal kandungan dalam kotak  
2. Guru bertanyakan soalan serta memberikan sedikit gambaran.
 (Kotak bertutup )
3.Guru memilih lima orang murid untuk menyentuh bahan didalam kotak.

1. Murid memberi respon terhadap
soalan teka –teki.
2. Murid cuba meneka jawapan berdasarkan gambaran.
3.Murid menyentuh bahan dan cuba meneka.
   


-Kotak teka teki yang tidak dapat dilihat isi dalamnya.



Langkah 1
( 10 minit )










Langkah 2
( 10 minit )

3.5.8    Membatang
3 sukukata terbuka dan suku kata tertutup






3.5.8-
Membatang sukukata terbuka dan tertutup menjadi perkataan/
ayat.


1. Guru bertanyakan nama buahan yang di
tunjukkan dan bersoaljawab.
2. Guru menayangkan kad suku kata dan    meminta murid membatangkan.    Contoh; tembikai
 
2. Guru membimbing murid membaca ayat mudah.  Meminta murid membatangkan dan mengikut guru membaca.
  Contoh-
-Buah rambutan manis.
-Buah pisang atas peti.
-Ibu beli buah jambu.
-Lima biji buah betik


1. Murid menamakan jenis buahan yang dilihat
    contoh : oren
2. Murid membatangkan
    suku kata. Contoh : tembikai




1. Murid mengeja dan membaca ayat mudah dengan bimbingan guru.
2. Murid menjawab soalan mudah guru perihal ayat mudah.
3.Murid melengkapkan lembaran kerja dengan bimbingan guru dan pembantu.


-Buah sebenar/plastik
-kad gambar
-kad perkataan
-lembaran kerja.








-lembaran kerja

Penutup
(5 minit)

Peneguhan/
penilian guru.

Bagi murid yang telah menyiapkan lembaran guru akan berbual ringkas dan memberikan murid kad gambar berserta buahan plastik untuk mereka bermain.

Murid akan berbual-bual ringkas dengan guru perihal kad gambar serta buahan plastik.

   



-Kad gambar.
-Carta buahan.
-Buahan plastik.




No comments:

Post a Comment